Intalnire proiect-Polonia

Întâlnirea de proiect Comenius PEACE

“People Events Around the Countries of Europe”

din Polonia

Întâlnirea de proiect Comenius PEACE “People Events Around the Countries of Europe” din Polonia a avut loc in perioada 17-22 februarie 2014 în localitatea Kolluszki, fiind a doua întâlnire din cadrul proiectului.

De la Școala Gimnaziala „Silvania”  au participat coordonatoarea proiectului, profesor Pop Camelia, profesorii Delia Veres, Sorina Misaras și Eleonora Marinkas și elevii Bogdan Oltean, Daniel Dragos și Sebastian Țicus.

La întâlnire au fost prezente delegații din celelalte țări partenere: Turcia, Lituania, Grecia, Portugalia și Polonia.

Activitațile s-au desfășurat la Szkola Podstawowa nr2 imienia Marii Konopnickiej w Koluszkach din Polonia, unde am fost primiți cu căldură de către directorul școlii și de către echipa Comenius din școală.

Obiectivele întâlnirii au fost:

• Realizarea activităților proiectului  “Winter Events in our countries” , “Educational system in our countries”.
  • Familiarizarea cu folosirea instrumentelor specifice TwinSpaces
  • Cunoașterea tezaurului cultural și natural al Poloniei

Am cunoscut școala, ne-am cunoscut membrii echipelor între noi , am aflat informații despre culorile steagurilor,  aspecte din activitățile, obiceiurile și tradițiile țărilor participante  în perioada de iarnă, dar și  despre organizarea sistemului educațional specifice fiecărei țări.

Rețetele de mâncare prezentate au fost un real schimb de experiențe. Am putut să simțim gustul fiecărei țări după ce fiecare echipă a gătit una din rețetele prezentate.

Au urmat  vizitele în diverse locuri ocazie cu care am aflat foarte multe informații depre Polonia de ieri și de azi, despre tradițiile și obiceiurile lor, despre personalități ale locului.

Momentul „Sweet box” a fost momentul în care s-a realizat schimbul de cutii cu dulciuri între țări, moment în care am simțit bucuria de a fi împreună.

Spectacolul organizat cu ocazia ceremoniei de încheiere a activităților ne-a dat prilejul să ne bucurăm de muzica si dansul popular polonez.

Activitățile s-au încheiat cu înmânarea Certificatelor Comenius fiecărui participant la întâlnire.

Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene.

Această publicaţie (comunicare) reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine.