Proiect Erasmus+, K1, 2017-2018

5 septembrie, 2017 | Catre | Categorii: Erasmus+, Noutăți

“Pași europeni spre școala viitorului”
2017-1-RO01-KA101-036634
Tip proiect: Erasmus+
Acțiunea cheie K1: proiecte de mobilitate
Titlu proiect: “Pași europeni spre școala viitorului”
Număr de referință: 2017-1-RO01-KA101-036634
Perioada de derulare: 1.09.2017-31.08.2018
Finanțator: Agenția Natională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP)
Beneficiar: Școala Gimnazială “Silvania”
Buget: 21 770 EURO
Scopul proiectului: educație de calitate, furnizată elevilor, prin dezvoltarea competențelor cheie, care să faciliteze o carieră școlară de succes, pentru toți elevii, în vederea integrării ulterioare pe piața muncii, națională sau internațională.
Obiective:
– aplicarea unor strategii efective și inovatoare, care să faciliteze parcursul individualizat, cu precădere pentru cei aflați în situație de risc (CES sau copii aflați în dificultate).
– îmbunătățirea calității educației furnizate de școală, prin utilizarea a noi metode și strategii de interacțiune cu elevii.
– implementarea a 5 discipline opționale noi, in anul școlar 2017-2018, la nivelul școlii, axate pe caracterul practic-aplicativ al disciplinelor, folosind metode și instrumentelor achiziționate la cursurile de formare .
– organizarea și derularea unui curs, la nivelul școlii, pe tema managementului clasei incluzive, cu participarea a 20 cadre didactice din școală și 10 cadre didactice din oraș, în anul școlar 2017-2018.
– implementarea a cel puțin 2 proiecte eTwinning, prin creșterea gradului de conștientizare a importanței comunicării într-o limbă de circulație europeană, cooperării, comunicării între școli din spațiul european, prin participarea la 5 cursuri de formare organizate la nivel local, județean, național, european, in anul școlar 2017-2018.
– realizarea unui nou proiect KA1 și KA2 pentru anul școlar viitor.
– editarea, publicarea unei reviste (termen de finalizare- iulie 2018), realizată de participanții la mobilități și echipa de proiect, ca exemplu de bună practică pentru cadrele didactice din școală, regiune.
Acest proiect va furniza cadrelor didactice metode și instrumente de abordare eficientă a mediului școlar în vederea creșterii calității procesului educațional, îmbunătățirii rezultatelor școlare, creșterii frecvenței, reducerii riscului de părăsire timpurie a școlii, în cazul elevilor aflați în dificultate. Participarea la cursuri de formare europene va facilita creșterea dimensiunii europene a școlii, schimbul de practici educaționale cu parteneri europeni, dezvoltarea profesională și personală. Elevii vor beneficia de un demers educațional personalizat, cu un caracter practic-aplicativ mai accentuat, facilitându-se integrarea ulterioară pe piața muncii.