Faza judeteana la concursul „Cu viata mea apar viata”

1 iulie, 2012 | Catre | Categorii: Noutăți, Pana scriitorului, Revista presei, ”Silvania” in Top

La sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj s-a desfăşurat faza judeţeană a concursului de protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”. La concurs au fost înscrise un număr de 6 echipaje de la mai multe şcoli gimnaziale şi 2 echipaje liceale.

Probele în număr de 3 au constat într-un chestionar cu 30 de întrebări tip grilă, transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă pe distanţa de 50m şi deplasarea cu masca pe figură într-un raion cu obstacole, contaminat.

În urma desfăşurării concursului la clasele gimnaziale clasamentul s-a prezentat astfel:

1.Şcoala Gimnazială Silvania din Şimleu

2.Şcoala gimnazială Horea din Şimleu

3.Şcoala gimnazială Chieşd

4.Şcoala gimnazială A. Mureşeanu Cehu Silvaniei

5.Şcoala gimnazială Buciumi

6.Şcoala gimnazială Mihai Eminescu Zalău

La liceu locul întâi i-a revenit Grupului Şcolar Ioan Ossian Şimleu urmat de Grupul Şcolar Sâg.

Locul întâi de la fiecare categoria va merge mai departe la faza inter-judeţeană. Participanţii au primit diplome, cupe, şepci şi primii clasaţi premii în bani fiind felicitaţi de către adjunctul (Mr. Mureşan Sorin) Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj, pentru pregătirea li seriozitatea arătate în concurs.