Concursul national cu premii, denumit“Orasul de lapte”

8 octombrie, 2012 | Catre | Categorii: Noutăți, Pana scriitorului, Revista presei

Pentru a motiva elevii din clasele I-VIII sa recicleze cutiile de lapte scolar si sa isi dezvolte un comportament responsabil fata de mediul inconjurator, Tetra Pak impreuna cu Ministerul Educatiei si FAO, a lansat concursul national cu premii, denumitOrasul de lapte”.

Pe langa stimularea spiritului de echipa si a creativitatii elevilor si posibilitatea de a castiga premii individuale dar si premii utile pentru clasa si cadrul didactic coordonator, acest concurs este o activitate extra-curriculara interesanta si instructiva pentru elevi.
Copiii invata prin joaca; de aceea, initiativele Tetra Pak sustinute de  parteneri precum Ministerul Educatiei, Organizatia Natiunilor Unite pentru Alimentatie si Agricultura – FAO, Societatea Nationala de Medicina Familiei, au inclus atat o componenta educationala, cat si una distractiva si ne-am adresat elevilor, cadrelor didactice si parintilor. Prin programele noastre dorim sa readucem in discutie importanta consumului de lapte in alimentatia si cresterea sanatoasa a copiilor si educarea lor in spiritul respectului fata de hrana si mediu.
Concursul se desfasoara in perioada 1 octombrie – 18 noiembrie a.c.
Consilier educativ prof. Delia Vereș