Târg de Paști la Șimleu în beneficiul copiilor bolnavi de cancer

13 mai, 2012 | Catre | Categorii: Noutăți, Revista presei

Elevii Scolii Gimnaziale „Silvania” din Simleu au organizat ieri un Targ de Pasti in cadrul caruia au vandut obiecte cu specific pascal. Banii obtinuti vor fi donati Clinicii de Oncologie din Cluj, sectia de pediatrie.
Scoala Gimnaziala „Silvania” din Simleu, in parteneriat cu Primaria orasului Simleu Silvaniei si Fundatia „Salveaza-ti ingerii” au organizat ieri cea de-a doua editie a Targului de Pasti „Lumina in suflet de copil”. Potrivit directorului scolii, Angela Lipo, cei 800 de elevi de la „Silvania” s-au pregatit timp de mai multe saptamani, confectionand obiecte cu specific pascal pe care le-au expus ieri in parcul central al orasului. „Fiecare clasa a organizat un stand cu produse facute manual si expuse spre vanzare in parcul din centru”, a precizat Angela Lipo. Profesorii, parintii, cetatenii orasului Simleu au putut achizitiona din targ felicitari cu mesaje pascale, oua pictate sau incondeiate, icoane, rame, tablouri sau cani pictate – obiecte pe care copiii de la scoala le-au decorat dupa imaginatia fiecaruia. Targul de Pasti are si o finalitate caritabila – banii obtinuti vor fi donati Clinicii de Oncologie din Cluj-Napoca, sectia de pediatrie.

„Este cea de-a doua editie pe care am reusit s-o organizam si ne bucuram ca putem sa transformam acest eveniment intr-o traditie”, a mai spus directorul scolii. Anul trecut, targul a fost organizat in parteneriat cu o alta fundatie, „Salveaza Vieti”, iar cei 5.900 de lei stransi in urma vanzarilor au fost donati copiilor bolnavi de cancer. „Este una dintre cele mai frumoase actiuni care implica comunitatea”, a spus si primarul orasului, Septimiu Turcas.