Şcoala Gimaziala „Silvania” Şimleu Silvaniei, la 125 de ani !

17 iunie, 2013 | Catre | Categorii: Cultură, Noutăți, Pana scriitorului, Revista presei, ”Silvania” in Top

Motto: „Toată viaţa este şcoală”. ( Comenius /Jan Amos Komensky, 1592-1670, umanist şi pedagog ceh )

Săptămâna trecută ( 11-13 iunie 2013), Şcoala Gimnazială „Silvania” din Şimleu Silvaniei a fost în sărbătoare. O sărbătoare prilejuită de împlinirea a 125 de ani de la înfiinţare şi de absolvire a clasei a VIII-a. Activităţile, începute în modernul Centru de Documentare şi Informare al şcolii, au reprezentat un moment deosebit pentru dascăli şi elevi, pentru întregul personal al şcolii, pentru toţi cei care au fost legaţi, de-a lungul timpului, de această şcoală. Printre invitaţii reuniunii de celebrare a celor 125 de ani de existenţă a şcolii, s-au numărat:  prof. Szabo Ştefan – inspector şcolar general adjunct al Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, reprezentanţi ai Primăriei şi ai Consiliului Local, foşti dascăli şi foşti elevi ai şcolii.

Şcoala Gimnazială „Silvania” a luat fiinţă în anul 1888, sub denumirea: Şcoala de Fete a Reuniunii Femeilor Sălăjene”. Documentele vremii spun că: „prin multe încercări a trecut această şcoală răsărită din entuziasmul şimleuanilor şi din dorinţa de înălţare naţională […]. S-a făcut o serbare în mai 1888, în pădurea de brad din Şimleu, cu petrecere publică, cu tombolă şi cu multe altele, numai ca să se poată deschide şcoala”.

Primul director al şcolii a fost învăţătorul Andrei Cosma, iar prima învăţătoare, Maria Lăpuşteanu. În anul 1901, cu ocazia inaugurării noii şcoli de fete, directorul Andrei Cosma spunea: „Şcoala este importantă pentru pregătirea sufletească a fiicelor de români, care au devenit bune mame, chivernisitoare, econoame, bune, carii toată fericirea şi-o află în familie, în fapte bune, în binele de obşte şi în alinarea celor nefericiţi”.

125 de ani de şcoală românească înseamnă 125 de generaţii. 125 de ani de muncă întru clădirea de valori menite să configureze statutul de peste timp, în viaţa socială, a 125 de generaţii de elevi. De aceea, prof. Angela Maria Lipo – directoare, prof. Marioara Ghile – directoare adjunctă, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş – fost elev al şcolii, Marin Ştefan – fost profesor al şcolii, Bianca Lucaciu – fostă elevă a şcolii şi inspectorul şcolar general adjunct Szabo Ştefan au evocat, succint şi în cuvinte calde,  nume de foşti directori şi de dascăli, reliefând aportul acestora la educaţia copiilor şi la dezvoltarea principalelor competenţe care răspund la nevoile societăţii, evidenţiindu-se ceea ce a însemnat şi înseamnă Şcoala „Silvania” pentru învăţământul şimleuan, sălăjean şi naţional. Şcoala „Silvania” este o „şcoală europeană”, statut conferit de Guvernul României pentru performanţele sale instructiv-educative, cele de formare ale unui cetăţean al Europei moderne, prin diverse oportunităţi de învăţare şi de trai. Cei 854 de elevi s-au bucurat, în acest an şcolar, de sprijinul competent şi necondiţionat al cadrelor didactice (59), al personalului didactic auxiliar (8) şi al personalului nedidactic (13).

În acest context, directoarea Angela-Maria Lipo, spunea, printre altele: „Elevii sunt bucăţile noastre de cer, de ei ne ancorăm speranţele, împreună cu ei schiţăm geometria viitorului. Ne străduim să-i învăţăm că mulţumirea sufletească e în etică şi în devenirea noastră, că frumuseţea şi sensibilitatea trebuie să se conjuge cu rostirea ideii că lectura şi arta înalţă spiritul şi că omul devine mai liber prin cunoaştere, mai limpede prin judecată, mai generos şi mai împăcat cu sine prin aspiraţiile sale. Fiecare dintre noi se află într-o competiţie dură pe scena vieţii, nu doar cu ceilalţi, ci, mai ales, cu sinele şi, doar depăşind frontierele obişnuite ale efortului, vom putea fi ceea ce ne dorim. Elevi şi educatori, edificăm împreună personalitatea Şcolii „Silvania”, pentru că ea – în sine – e o axis mundi, un centru de gravitaţie, e inima oraşului Şimleu Silvaniei !”.

Profesoara Delia Vereş – consilier educativ şi prof. Simona Chimişliu – consilier psihopedagogic au prezentat şi au oferit tuturor celor prezenţi revista „A.R.R.O.W.”(Săgeată, de la Around Real Roots Over the Wings in the european Schools), care, în 88 de pagini,  descrie activităţile şi finalităţile acestora din Proiectul Comenius „Roots and Wings” (Rădăcini şi Aripi), un proiect de parteneriat şcolar multilateral între nouă ţări europene ( Germania, Danemarca, Italia, Spania, Cipru, Turcia, Ungaria, Letonia şi România).

În careul cu elevii şcolii, au fost nominalizaţi şi premiaţi toţi „olimpicii” care s-au remarcat la etapele judeţene şi naţionale ale Olimpiadelor Şcolare (locurile I-III şi menţiuni), precum şi cadrele didactice care i-au pregătit. A urmat un program cultural-artistic şi sportiv, sub coordonarea învăţătoarei Alexandrina Crişan şi a profesoarelor Mirela Lazăr şi Dorina Crăciun, precum şi desfăşurarea meciurilor de handbal ( eleve – profesoare) şi de minifotbal (elevi – profesori), care au încântat toţi participanţii.

Activităţile s-au încheiat într-un cadru organizatoric de excepţie, cu prilejul absolvirii clasei a VIII-a de către  cei 99 de elevi ai şcolii, înmânându-se premiile cuvenite celor merituoşi, alături de felicitări şi de  urări de succes la Evaluarea Naţională.

Aşa s-au sărbătorit cei 125 de ani de existenţă şi de educaţie ai Şcolii „Silvania” Şimleu Silvaniei, timp în care s-au deschis – cu generozitate, cu pricepere şi cu dragoste –  porţi, uşi şi ferestre către lume şi către viaţă tuturor celor care i-au trecut pragul.

La mulţi ani, Şcoala „Silvania” !

Prof. Marin ŞTEFAN

Publicist, Şimleu Silvaniei